Întotdeauna reușim… testul oului fragil

“E gol? Sigur e gol? Și cum îl pictăm, Doamna? Nu se sparge? ” Nu s-a spart, așa frumos au lucrat cei 70 de copii la Biblioatelierul de astăzi. 70 de ouă în tot atâtea feluri, în tot atâtea povești. La finalul atelierului cele 70 de ouă s-au așezat pe rând, frumos, pe fundițe. Sigur n-au ajuns toate acasă întregi, dar important este că acum copiii știu cât de multă grijă trebuie ca să faci dintr-un ou gol… ceva frumos. Și uite așa am mai ilustrat o poveste frumoasă: poveste despre un ou dintr-o bibliotecă, un ou ce se voia vedetă… și a fost, cu ajutorul copiilor.
Biblioatelierul ia o vacanță, ne vom reîntâlni la o nouă serie de încercări frumoase începând cu 11 mai pentru preșcolari și 13 mai pentru școlari. Până atunci biblioteca vă așteaptă la fel de prietenoasă, dar la cărți.